Protetyka

leczymy bez bólu

Leczenie stomatologiczne w narkozie to pełny spokój podczas zabiegu dla Pacjenta

Specjalistyczna opieka

Sprawdzony i doświadczony zespół to gwarancja profesjonalizmu i bezpieczeństwa zdrowia Pacjenta.

Umów wizytę

POKAŻ NUMER

protetyka

W klinice Mediteka oferujemy Państwu pełen zakres leczenia protetycznego obejmujący uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu (m.in. mosty, protezy) oraz podnoszenie estetyki uśmiechu.

Protetyka jako jedna z dziedzin stomatologii ma bogaty wachlarz możliwości, z których należy skorzystać, kiedy zajdzie potrzeba rehabilitacji i rekonstrukcji uzębienia. Celem takich zabiegów jest odtworzenie utraconych zębów.

Różnorodność stosowanych metod stomatologicznych w celu odbudowy struktury jamy ustnej jest na tyle bogata, że bez problemu można dobrać do każdego przypadku odpowiedni zabieg.

Po usunięciu zęba warto pomyśleć o jego zastąpieniu, aby zapobiec nieodwracalnym i niekorzystnym zmianom.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome.

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy akronowe, protezy szkieletowe.

Natomiast do uzupełnień protetycznych stałych zaliczamy: Korony porcelanowe, mosty porcelanowe.

Jeżeli chodzi o uzupełnienie protetyczne dotyczące możliwości estetycznej korekty i przebudowy własnych zębów, które są przebarwione i nieprawidłowo ustawione, to należy pamiętać, że dzięki zastosowaniu koron i licówek porcelanowych, możemy uzyskać doskonałe efekty nie tylko estetyczne ale przede wszystkim  funkcjonalne.

.

Licówki porcelanowe

Piękny, zdrowy, biały uśmiech nie tylko odmładza, ale dodaje także pewności siebie. Licówki pozwalają zatuszować estetyczne niedoskonałości zębów w odcinku przednim. Licówki to bardzo cienkie, indywidualne przygotowane nakładki z porcelany, które zostają na stałe osadzone na uprzednio oszlifowane od strony przedniej zęby naturalne. Licówki doskonale maskują wszelkie przebarwienia, także te, których nie udaje się wybielić chemicznie oraz pozwalają w dość istotnym zakresie zmienić kształt zębów. Licówki są doskonałym rozwiązaniem w przypadku:


• zębów o stożkowatym kształcie
• diastem
• zębów mocno przebarwionych
• nierówno położonych w łuku
• zębów zbyt małych lub zbyt dużych


Licówki porcelanowe to rozwiązanie stomatologii estetycznej, po które sięgają osoby, którym szczególnie zależy na idealnym pod względem koloru i kształtu wyglądzie zębów, a tym samym pięknym uśmiechu.

Korony i mosty porcelanowe

Korony porcelanowe to kolejne rozwiązanie protetyczne, które wymaga rozleglejszej niż licówki ingerencji w strukturę zęba, gdyż to wygląd korony głównie odpowiada za estetykę uśmiechu. Korona porcelanowa wykonana profesjonalnie pozwala odmienić wymiar uśmiechu.
Wskazaniem do wykonania korony porcelanowej jest znaczny ubytek struktury własnego zęba powstały w wyniku wielokrotnego leczenia szczególnie kanałowego , urazu, złamania, a także defekty estetyczne.

 

Wyróżniamy 3 rodzaje koron porcelanowych:

 

Korona porcelanowa na podbudowie metalowej:

Pod warstwą porcelany znajduje się metal. Jest to rozwiązanie najtańsze ale równie estetyczne. Polecamy je szczególnie w odcinku tylnym.

 

Korona porcelanowa na podbudowie tlenku cyrkonu:

Jest to rozwiązanie wysoce estetyczne, zamiast metalu stosuje się podbudowę na bazie tlenku cyrkonu. Proponowany materiał jest bardzo twardy, w kolorze biało-przeziernym. Dzięki temu korona do złudzenia przypomina naturalny ząb. Korona porcelanowa na podbudowie tlenku cyrkonu może być zastosowana w odcinku przednim ze względu na wysoką estetykę, ale również w odcinku tylnym ze względu na dużą wytrzymałość.

 

Korony pełnoceramiczne:

Jesteśmy w stanie idealnie dopasować koronę pełnoceramiczną do naturalnego koloru uzębienia Pacjenta, wówczas jest ona praktycznie nie do odróżnienia.
Porcelana przepuszcza promienie światła w identycznym stopniu, co prawdziwe szkliwo, a to ma niebagatelne znaczenie w przypadku zębów przednich , takich jak siekacze i kły.


Korony i mosty porcelanowe są rozwiązaniami protetycznymi pozwalającymi uzupełnić jeden lub kilka braków w uzębieniu. Ze względu na swoje liczne zalety decyduje się na nie coraz więcej Pacjentów, którzy dzięki wykonaniu leczenia mogą uniknąć utraty kolejnych zębów w przyszłości i przez długie lata cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

.

Endokorona protetyczna

Endokorona to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego stanowiącego alternatywę dla dużych plomb oraz wkładów koronowych.

Może być kompozytowa lub porcelanowa. Nałożenie endokorony poprzedza wypełnienie leczonych kanałów oraz przygotowanie zęba poprzez usunięcie wszystkich cienkich ścianek naturalnej korony.

Na tak przygotowanym zębie stomatolog osadza endokoronę, która jest jednolitym nakładem wykonanym z porcelany lub kompozytu.

Wskazaniem do zastosowania endokorony jest rozległa utrata tkanek twardych zęba po leczeniu kanałowym. Endokorony stosuje się w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych.

 

Zalety endokorony:

  • możliwość odzwierciedlenia anatomicznego kształtu leczonego zęba, wraz z bruzdami i guzkami
  • możliwość dopasowania rekonstruowanego przedtrzonowca i trzonowca do zębów sąsiadujących i przeciwstawnych, dopasowując zgryzowo.
  • wzmocnienie korony zęba leczonego kanałowo.

Proteza akronowa

Pacjenci z brakami w uzębieniu często decydują się na leczenie protetyczne. Relatywnie nowym rozwiązaniem są protezy akronowe. Protezy z akronu umożliwiają utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, a także są bardziej wytrzymałe niż te wykonane z akrylu. Niemożliwe jest jednak ich zastosowanie w przypadku całkowitego bezzębia

Akronowe protezy zębowe są bardzo estetyczne oraz komfortowe w użytkowaniu. Dzięki właściwościom termoplastycznym dopasowują się do warunków panujących w jamie ustnej, ściśle przylegając do tkanek miękkich.
Tworzywo jest jasnoróżowe, ale częściowo przeźroczyste, dzięki czemu proteza maskuje się podczas uśmiechu – jest praktycznie niewidoczna.

Kolejną nowością i wielką zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych protez częściowych, proteza z akronu nie posiada metalowych klamer, które zapewniają stabilizację uzupełnieniu protetycznemu- są one wykonane z akronu.
Proteza akronowa spełnia wymogi biofunkcjonalności, a jednocześnie wysoki moduł sprężystości uniemożliwia złamanie protezy podczas normalnego użytkowania a nawet upadku.
Przy prawidłowej eksploatacji elastyczne protezy akronowe są praktycznie niezniszczalne.
Zawsze jednak istnieje możliwość naprawy czy dostawienia zęba.

Proteza akrylowa

Proteza akrylowa uzupełnia brak w uzębieniu umożliwiając Pacjentowi gryzienie potraw o zróżnicowanej strukturze, w tym owoców i warzyw, co niemożliwe jest w przypadku osób bezzębnych. Ponadto pełni funkcję estetyczną zapobiegając zapadaniu się policzków, czy wygładzając pojawiające się w wyniku braku uzębienia zmarszczki. Dzięki protezie akrylowej, która podnosi opadające kąciki ust ,twarz wygląda na promienną i wypoczętą. Posiadanie protezy akrylowej łączy się również z poprawą samopoczucia użytkownika- mając zęby łatwiej jest się uśmiechnąć, co ma bezpośredni wpływ na korzystne relacje społeczne. I co najistotniejsze: protezy zębowe oddziałują na przemianę materii – nieodpowiednio pogryziony pokarm i zbyt mało nawilżony śliną, powoduje liczne zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

 

Z uwagi na powyższe proponujemy Państwu:

  • Protezy akrylowe całkowite. W sytuacji utraty przez Pacjenta wszystkich zębów w łuku dolnym bądź górnym.
  • Protezy akrylowe częściowe. Stosowane w sytuacji posiadania przez Pacjenta w łuku części zębów naturalnych; zawierają metalowe haczyki/ klamry, których zadaniem jest utrzymanie protezy we właściwym miejscu.

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa to kolejne rozwiązanie, które pragniemy Państwu zaproponować, aby uzupełnić braki zębowe.
Proteza szkieletowa jest dużo mniejsza rozmiarowo od protezy akrylowej, a co się z tym wiąże – jest dużo wygodniejsza i bardziej komfortowa.
Posiada metalową konstrukcję, która umożliwia podparcie protezy na specjalnych elementach, zwiększający komfort jej noszenia.
Zastosowanie pewnych elementów sprawia, że doznania Pacjenta podczas jedzenia i żucia są bardzo zbliżone do naturalnych.
Elementy utrzymujące znajdują swe oparcie na zębach własnych pacjenta, przez co siły działające na protezę nie są przenoszone bezpośrednio na kość. Dzięki temu zmniejszone jest prawdopodobieństwo zaniku kości przez ucisk, co ma miejsce w przypadku protez osiadających.
Protezy szkieletowe są „najzdrowszymi” dla Pacjenta ruchomymi uzupełnieniami protetycznymi.
Oczywiście wszędzie tam, gdzie istnieją warunki do wykonania protez stałych (mostów, implantów) , należy dążyć do ich wykonania, ponieważ stanowią one najlepsze rozwiązania protetyczne.

Protetyka

W klinice Mediteka oferujemy Państwu pełen zakres leczenia protetycznego obejmujący uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu (m.in. mosty, protezy) oraz podnoszenie estetyki uśmiechu.

 

Protetyka jako jedna z dziedzin stomatologii ma bogaty wachlarz możliwości, z których należy skorzystać, kiedy zajdzie potrzeba rehabilitacji i rekonstrukcji uzębienia.

 

Celem takich zabiegów jest odtworzenie utraconych zębów.

klinika stomatologiczno medyczna opole

Twój uśmiech jest dla nas
najważniejszy

Sprawdź co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić

bon podarunkowy dentysta opole

BON PODARUNKOWY NA ZABIEGI STOMATOLOGICZNE

SPRAW NIESPODZIANKĘ NAJBLIŻSZYM,

ZADBAJ O ICH PIĘKNY UŚMIECH I ZDROWE ZĘBY